10 tradycyjnych nepalskich potraw
Posted in CiekawostkiKulturaNepal

10 tradycyjnych nepalskich potrawZapytaj Nepalczyków, jakie jest ich ulubione jedzenie, a prawdopodobnie odpowiedzą „dal bhat, oczywiście!”. Chociaż konieczne jest, aby przyzwyczaić się do jedzenia dal i ryżu kilka razy w tygodniu (jeśli nie, dwa razy dziennie), istnieje wiele innych pysznych tradycyjnych nepalskich potraw, których powinno się spróbować podczas pobytu w Nepalu.


Sel roti
Czasami nazywane odpowiedzią Nepalu na pączka (ponieważ są smażone w głębokim tłuszczu i okrągłe), sel roti są w rzeczywistości znacznie mniej słodkie niż znajomy pączek, choć mają nutę słodyczy. Są powszechnie spotykane na bocznych drogowych straganach z przekąskami i wytwarzane w nepalskich domach podczas uroczystości i niektórych festiwali (zwłaszcza Maghe Sankranti i Tihar).

Gundruk
Gundruk, niezwykle popularny w Nepalu, powstaje w wyniku fermentacji zielonych warzyw liściastych. Jest powszechnie robiony w marynacie, zwanej gundruk ko achar. Smakuje jak nic innego, o czym możemy myśleć – lekko grzybowy i dość słony. Doskonale uzupełnia nepalskie curry, a kupa jest zwykle dodawana do posiłku dal bhat.

Bara
Newaris to nepalska grupa etniczna, która była pierwotnymi mieszkańcami Doliny Katmandu. Ich odrębna kultura, kuchnia, architektura i język są nadal silnie obecne w stolicy. Jedzenie Newari to unikalny podzbiór kuchni nepalskiej. Popularną przekąską Newari jest bara (również orkisz bada), która jest jak gruby pikantny naleśnik z mąki ryżowej. Można go jeść bez smaku, z pękniętym jajkiem lub mielonym bawolim mięsem.

Chatamari
Chatamari to kolejna ulubiona przekąska Newari, która jest bardzo popularna w Katmandu. Nazywa się to „nepalską pizzą”, ale dzieje się tak tylko dlatego, że jest okrągłe. Chatamari to naleśnik z mąki ryżowej (cieńszy niż bara), który jest przyrządzany z różnymi pikantnymi dodatkami, takimi jak posiekana cebula, świeża kolendra, mięso mielone, jajko, chilli i różne przyprawy.

Yomari
Yomari to tak wyjątkowe jedzenie, że ma swój własny festiwal, zwykle obchodzony w grudniu, zwany Yomari Punhi . Święto Newari oznacza koniec zbiorów ryżu, a słodkie yomari są przygotowywane i spożywane tego dnia. Spiczaste pierogi w kształcie ryb wykonane są z mąki ryżowej i nadziewane słodką mieszanką melasy lub kokosowym. Albo jest pyszne.

Chiura
Chiura to odrobina nabytego smaku. To ryż, który został ubity na płasko i wysuszony, aby dłużej zachowywał świeżość. Może być dość suchy do spożycia, więc najlepiej jako dodatek do bardzo mokrych curry. Ostrzegam, że po zjedzeniu pęcznieje w brzuchu, więc po zjedzeniu chiury możesz poczuć się całkiem pełny!

Sandheko
Ta pikantna sałatka Newari jest zwykle przygotowywana z ziemniaków lub orzeszków ziemnych, a także chilli (wiele z nich!), Surowej cebuli, świeżej kolendry, przypraw i jest podawana na zimno. To bardzo smaczne danie jest popularną przekąską w barze.

Momos
Chociaż momos są zwykle nazywane pierożkami tybetańskimi, prawda jest taka, że ​​zwykle są one lepsze w Nepalu (weź to od kogoś, kto wypróbował je w obu miejscach!). Są ulubieńcami Nepalczyków, nie tylko pochodzenia tybetańskiego, więc można je nazwać nepalskim jedzeniem. Opakowania z papieru ryżowego są nadziewane drobno posiekanymi warzywami, mielonym bawolem lub kurczakiem i są gotowane na parze, smażone na głębokim tłuszczu lub dodawane do pikantnej zupy. Podaje się je również z dużymi porcjami pikantnych pikli, do maczania. Momety są zawsze ręcznie robione na zamówienie, więc nie zdziw się, jeśli twoje zamówienie potrwa trzy razy dłużej niż w przypadku wszystkich innych.

Juju dhau
Juju dhau, czyli „królewski twaróg”, to gęsty, kremowy, słodzony jogurt serwowany w glinianych naczyniach w mieście Bhaktapur . Jest wytwarzany z mleka bawołów, dzięki czemu jest znacznie bogatszy niż zwykły jogurt z mleka krowiego. Jest to ważny dodatek do wielu uroczystości Newari i koniecznie trzeba odwiedzić Bhaktapur. Weź garnek od sprzedawcy z ulicy.

Dal bhat
Nazywanie tego dania z ryżu i soczewicy podstawową nepalską kuchnią byłoby niedopowiedzeniem – to znacznie więcej niż tylko ryż i soczewica. Serwowane w restauracji lub w domu curry z ryżu i soczewicy towarzyszy różnorodne przyprawy warzywne i mięsne (szpinak, ziemniak, pieczarka, kurczak, bawół itp.), A także sałatka, ogórki, papad i twaróg . To nie tylko danie, to pełny posiłek, a przy tym smaczny i satysfakcjonujący. Nic dziwnego, że Nepalczycy mają obsesję.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.